Koty to jedne z najczęstszych zwierząt domowych na świecie. Są bardzo popularne ze względu na miękkie, puszyste futerko i urocze zachowanie. Nic więc dziwnego, że przez cały czas są używane jako mem internetowy. Niestety często uroczy widok małego kotka powoduje, że decydujemy się na niego pod wpływem chwili, nie zastanawiając się nad jego charakterem oraz kocim stylem życia. Bywa, że kot wywraca nasze życie do góry nogami, a my nie potrafimy sobie poradzić z jego krnąbrnym charakterem. Pomóc może koci behawiorysta.

Kim jest behawiorysta kotów i dlaczego są ważne?

Behawiorysta kotów to osoba zajmująca się zachowaniem tych zwierząt, można powiedzieć że to zwierzęcy psycholog. Są ważni, ponieważ mogą zostać wezwani do radzenia sobie z problemami niewłaściwej eliminacji, agresji, nadmiernej pielęgnacji, drapania mebli itp.

Z kocim behawiorystą można skonsultować się, gdy kot wykazuje problemy behawioralne, takie jak agresja lub niewłaściwa eliminacja. Może to być spowodowane tym, że kot czuje się zestresowany, znudzony lub cierpi z powodu bólu, który może nie być widoczny dla ludzkiego oka. Mogą również pomóc w przypadku poważniejszych problemów, takich jak nadmiernie agresywne koty, które potrzebują leków na swój stan.

Wiele osób nie zdaje sobie sprawy, że koty mogą doświadczać zmian behawioralnych z różnych powodów. Behawioryści pomagają, oceniając problem i zalecając terapie zmniejszające stres. Na przykład, jeśli twój kot drapie meble lub cię gryzie, powinieneś skontaktować się z behawiorystą, aby znaleźć przyczynę i naprawić ją.

Koci behawiorysta to profesjonalista, który zajmuje się zachowaniem, psychologią i dobrostanem kotów. Zinterpretują zachowania kotów i zaproponują sposoby ich modyfikacji. Behawiorystą zwierząt może być psycholog lub lekarz weterynarii. Zajmują się wszystkimi rodzajami zwierząt, ale nie pracują specjalnie z kotami.

Jak wybrać odpowiedniego terapeutę kota do swoich konkretnych potrzeb

Niektórzy ludzie mogą odrzucać ideę terapii kotów, ale staje się ona coraz bardziej popularną formą leczenia. Na przykład w samej Wielkiej Brytanii ponad 700 terapeutów oferuje swoim klientom możliwość rozmowy z kotami. Jest kilka rzeczy, które powinieneś wiedzieć o tego typu terapiach, zanim zaczniesz ich szukać.

Przede wszystkim istnieje wiele różnych rodzajów terapii wspomaganych przez zwierzęta i nie wszystkie z nich dotyczą kotów. Istnieje również wiele różnych rodzajów terapii wspomaganych przez zwierzęta, które mogą być wykorzystywane do różnych celów. Terapeuta może na przykład wykorzystać psy lub konie lub może pracować ze wszystkimi trzema rodzajami zwierząt jednocześnie, aby pomóc swoim klientom w różnych problemach, takich jak upośledzenie umysłowe i fizyczne oraz opóźnienia rozwojowe.

 

Autor bloga